Kinkiety

Kinkiet to rodzaj lampy, którą można powiesić na ścianie. Daje ona delikatne światło, pełni też rolę ozdobną. Dość często kinkiety montowane są w kuchniach.

Boczna lampka to dobre rozwiązanie zwłaszcza jeśli któryś z członków rodziny lubi grasować po kuchni późnym wieczorem. Może wówczas delikatnie oświetlić pomieszczenie bez budzenia pozostałych domowników. Światło pochodzące z tego typu lampek pomaga też tworzyć wyjątkową i przytulną atmosferę. Jeżeli w kuchni znajduje się stół i krzesła można na przykład zjeść rodzinną kolację przy przyciemnionym świetle i świecach. Kinkiet może być też stałym źródłem światła w ponure dni, wystarczy tylko użyć energooszczędną żarówkę.

Aranżując oświetlenie kuchenne warto zastanowić się czy wystarczy jeden kinkiet czy może lepiej zainstalować kilka takich lampek. Oczywiście do każdej powinien być osobny włącznik, tak żeby regulować swobodnie mocą światła. Ilość lampek bocznych uzależniona będzie zawsze też na pewno od pomysłu na urządzenie kuchni.  Kinkiety pełnią nie wątpliwie funkcje ozdobne. Wybierając żyrandole do kuchni warto wziąć pod uwagę od razu wszystkie lampy  – centralną oraz boczne, i dopasować je do siebie. Chociaż samo słowo „kinkiet” brzmi nieco staroświecko obecnie można kupić naprawdę bardzo nowoczesne lampy tego rodzaju. Mają one zwykle proste, geometryczne kształty i metaliczne kolory. Natomiast klasyczny kinkiet kojarzy się z lampką zwisającą ze ściany, z niewielkim abażurem i ciepłym światłem. Oczywiście takie tradycyjne lampki również można znaleźć w sklepach z oświetleniem kuchennym.