Wiszące lampy sufitowe

Jednym z podstawowych i niezbędnych rodzajów oświetlenia kuchennego są lampy sufitowe. Oświetlają one całe pomieszczenie oraz są jednocześnie jego ozdobą.

Najczęściej tego typu źródło światła to lampa wisząca. Znacznie rzadziej montuje się abażur czy klosz pod samym sufitem. Co jest istotne – żyrandol kuchenny w przypadku lampy wiszącej powinien być tak dobrany żeby żarówka nie raziła domowników przebywających w kuchni. Kiedy lampa zwisa z sufitu pojawia się takie ryzyko. Wybór abażura to w ogóle decyzja ważna z kilku względów. Powinien być ładny i dopasowany do pozostałego wystroju kuchni. Jeżeli planowane są również boczne lampki wszystkie powinny być utrzymane w jednym stylu.

Jakie rodzaje lamp sufitowych wybierane są najczęściej? Obecnie większość osób urządza kuchnię w nowoczesnym stylu. Lampy są więc surowe, geometryczne, w kolorach metalicznych, bieli lub czerni. Współczesne lampy mogą mieć również fantazyjne kształty. Ważne aby pamiętać, że oprócz ciekawego wyglądu lampa ma po prostu rozświetlać kuchnię. Jednak raczej wszystkie nowoczesne lampy spełniają bez problemu tę funkcję. Natomiast osoby nieco bardziej tradycyjne, które lubią się otaczać eleganckimi i klasycznymi rzeczami mogą pomyśleć o lampie witrażowej. Daje ona bardzo ładne i ciepłe światło, a przy tym bardzo ładnie wygląda.

Niektórzy wieszają lampy sufitowe nad stołem kuchennym, gdzie spożywane są posiłki rodzinne. Dzięki temu jest on lepiej oświetlony, łatwiej go nakryć, posprzątać i przyjemniej się przy nim je. Nie ulega wątpliwości, że centralna lampa w kuchni jest czymś niezbędnym. Można nawet powiedzieć, że nadaje kuchni życie i radość.