Lampy witrażowe

Szukasz wyjątkowego żyrandola do kuchni? A może zdecydujesz się na lampę witrażową? Wygląda ona naprawdę bardzo efektownie, oczywiście pod warunkiem że pasuje do wystroju kuchni.

Najpiękniejsze lampy tego typu wykonane są techniką wypracowaną przez znanego amerykańskiego artystę -  Louisa Comforta Tiffaniego. Robione są ze specjalnego szkła witrażowego o różnych kolorach oraz patynowanych elementów metalowych, najczęściej stopu cynku z aluminium. Nie można ich kupić w dowolnym sklepie z lampami. Zwykle robione są na indywidualne zamówienie. Dzięki temu można dopasować je jeszcze lepiej do swojej kuchni.

Przede wszystkim zamawiane są tego typu lampy sufitowe. Mogą być zawieszone kloszem do góry, jednak znacznie częściej rozszerzają się on ku dołowi i są zawieszone na ozdobnych łańcuchach. Witraże, które pojawiają się na nich mogą przedstawiać różne wzory – motywy roślinne, zwierzęce czy geometryczne. Ponieważ lampa sufitowa jest zwykle centralnym punktem kuchni może, dzięki witrażom, w niezwykły i ciepły sposób oświetlać całe pomieszczenie. Natomiast bardzo efektownie wyglądają również kinkiety witrażowe, zwłaszcza jeśli przylegają do ściany. Światło wówczas skierowane jest do góry oraz delikatnie przebija się przez witraż.

Aby kupić naprawdę ładną i oryginalną lampę witrażową do kuchni warto poszukać jakiejś pracowni artystycznej, na przykład w Internecie. Można wtedy od razu obejrzeć galerię zdjęć dotychczasowych prac oraz dowiedzieć się czegoś o technice wykonywania witraży. Na stronach pracowni podane są zawsze dane kontaktowe, można więc od razu wysłać maila z opisem wymarzonej lampy. Z pewnością wkrótce przyjdzie odpowiedź jak długo może potrwać realizacja takiego zamówienia.