Żyrandole do kuchni

Wybierając żyrandol do kuchni kierujemy się zwykle kilkoma rzeczami. Powinien pasować do wystroju kuchni, ładnie wyglądać i pozwalać na łatwe utrzymanie czystości w kuchni.

Rzeczywiście kuchnia jest miejscem, gdzie czystość i higiena powinny być na najwyższym poziomie. W końcu właśnie tam przygotowywane są posiłki dla całej rodziny. Dlatego kuchnia powinna być regularnie i porządnie sprzątana, łącznie z czyszczeniem lamp. Ułatwia to kształt żyrandoli, ich konstrukcja oraz materiały z których są zwykle robione – najczęściej jest to szkło lub aluminium. Abażury z materiału czy papieru znacznie trudniej wyczyścić i mogą stać się dobrym schronieniem dla kurzu, roztoczy i bakterii.

Oświetlenie kuchenne powinno być tak zaaranżowane, aby kuchnia była naprawdę jasna. Dzięki temu łatwiej jest przygotowywać w niej posiłki oraz utrzymać ją w odpowiedniej czystości. Dlatego również żyrandole robione są w taki sposób, aby żarówka emitowała jak najwięcej światła. Może pomagać w tym zarówno ich kształt, jak i kolor. Ważne jest to, aby żyrandol do zwisającej lampy sufitowej zrobiony był w taki sposób, żeby żarówka nie raziła domowników w oczy. Czasami lampa wisi nieco niżej i wówczas nie ma takiego niebezpieczeństwa, jednak jeżeli ma być bliżej sufitu warto wybrać wersję z osłoniętą żarówką. Oczywiście żyrandole kuchenne mogą być bardzo różne – geometryczne, półokrągłe, o fantazyjnych kształtach, klasyczne, nowoczesne itd. Bardzo ciekawie wyglądają żyrandole witrażowe. Najlepiej zamawiać je w pracowniach artystycznych zajmującym się między innymi tworzeniem witraży.